A Migrant Theatre by Cenk Gündoğdu

(Turkish below)
It is an immense pleasure to announce that the play “Radyonun İçindekiler” (What’s in the Radio)is on stage at the Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi. The author Cenk Gündoğdu, poet and essayist that has been often “hosted” by this blog, has first published it as a tragedy in verse, and now it is being staged under the direction of Ragıp Yavuz. The play is the first theatre work in Turkish literature to touch upon the migrants’ tragedy. Set inside a boat, it shows the hopes, the fears, and the needs of a group of Middle Eastern migrants during their escape from warzones… It is a deep exploration of human instincts, passions, and the limits of solidarity. Warmly recommended!!!

21. yy insanlığının gerçekliğinden kalkılarak yazılan Türk tiyatrosunda mültecileri ele alan ilk oyun “Radyonun İçindekiler” 6 Nisan’da İstanbul Şehir Tiyatroları Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde izleyiciyle buluşacak.
Cenk Gündoğdu’nun yazdığı Ragıp Yavuz’un yönettiği Radyonun İçindekiler, bir radyonun içinden geçen ve sadece duyduğumuz o an bizi sarsan, ardından gündelik hayatın temposuyla unuttuğumuz/unutmak istediğimiz o acıyı gerçekçi bir yorumla önümüze koyuyor. 6 Nisan’da Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde izleyiciyle buluşacak oyunda; Irak, İran, Filistin ve İsrailli insanların birbirlerinden habersiz yerleştirdikleri sandıklardan çıkışları ve zamanla faşizme varacak hale gelen ilişkilerinin ardında açık yara gibi duran Ortadoğu’nun kanlı topraklarına tanık oluyoruz.
Günümüz insanlığının görmezden geldiği trajedilerden biri olarak kabul edilen ve kapitalist ülkelerin, ucuz insan, ucuz emek olarak yaklaştığı mültecilerin bir büyük dramının yer aldığı oyun sorularla bizi karşılıyor: Her gün yüzlerce kişi; açlık ve susuzluğu göze alarak botlarla, teknelerle, trenlerin yüklüklerinde, araçların depolarında, kamyon lastiklerinin içinde havasızlıktan ölmeyi göze alacak kadar kötü şartlarda kurtulmak istedikleri hayatı gittikleri yerde bulabilecekler mi? Daha iyi bir hayat var mı? Bu insanları her gün onlarca insanın öldüğünü bile bile her şeylerini satarak bu yolculuğa çıkaran ne? İnsan neyle, nerede, nasıl yaşar? Savaşın ve bu kara umudun yolcuları kimler?
Aslı İçözü, Bensu Orhunöz, Cem Baza, Çağlar Yiğitoğulları, Gürol Güngör, Hüseyin Köroğlu, İskender Bağcılar, Ümit Bülent Dinçer, Yiğit Ali Uslu, Zeki Yıldırım rol alırken akılda kalıcı sahne tasarımı ve kostüm tasarımı Barış Dinçel, ışık tasarımı Mustafa Türkoğlu, koreografi Yasemin Gezgin, efekt Ersin Aşar’a ait oyunun yönetmen yardımcılığını Damla Cangül, Nurdan Kalınağa, Onur Şirin, Canan Kübra Birinci üstlenmiş.

Advertisements

Leave a comment

Filed under Novità

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s